Ukrainas politiskie un sabiedriskie darbinieki lūdz piedošanu Polijai par "Volīnijas traģēdiju" 1943.-1944. gadā

Ievērojami Ukrainas sabiedriskie un politiskie darbinieki ir vērsušies pie Polijas sabiedrības ar grēksūdzes (atvainošanās) un piedošanas lūguma vēstuli. Atklātā vēstulē Polijas valsts vadībai, garīgajiem un kultūras darbiniekiem un visai Polijas sabiedrībai tiek runāts par piemiņas dienu tuvošanos sakarā ar bojā gājušiem abu tautu dēliem un meitām. Runa ir par traģiskiem notikumiem Otrā pasaules kara laikā, kad Volīnijas reģionā un Austrumu Galīcijā Ukrainas pretošanās armija (UPA) īstenoja etnisko tīrīšanu pret poļiem, laikā no 1943. gada marta līdz 1944. gada beigām nogalinot 70 – 100 tūkstošus poļu iedzīvotāju.

"...Īpaša sāpe gan Ukrainai, gan Polijai paliek Volīnijas un poļu – ukraiņu konflikta traģēdija Otrā pasaules kara gados, kad tika iznīcināti tūkstoši nevainīgu brāļu un māsu", – teikts vēstulē.

"...Lūdzam piedošanu un vienādā mērā piedodam noziegumus un netaisnības, kas pastrādātas attiecībā uz mums, – tā ir vienota garīga formula, kurai ir jākļūst par katras ukraiņu un poļu sirds motīvu, kura grib mieru un sapratni... Kamēr dzīvos mūsu tautas, tikmēr sāpēs vēstures rētas. Taču dzīvos mūsu tautas tikai tad, ja, neskatoties uz pagātni, iemācīsimies izturēties viens pret otru kā vienlīdzīgi brāļi", – vēstules parakstītāji vēršas pie poļu tautas.

Vēstulē runāts arī par mūsu laika traģiskajiem notikumiem: "Pašreizējais Krievijas karš pret Ukrainu ir vēl vairāk satuvinājis mūsu tautas. Karojot pret Ukrainu, Maskava arī īsteno uzbrukumu pret Poliju un visu brīvo pasauli".

Vēstuli parakstījuši Ukrainas prezidenti Leonīds Kravčuks un Viktors Juščenko, Ukrainas pareizticīgo baznīcas Kijivas patriarhāta patriarhs Filarets, Ukrainas grieķu katoliskās baznīcas augstākais arhibīskaps Svjatoslavs Ševčuks, ievērojami Ukrainas politiķi, rakstnieki un kultūras darbinieki.

Skatīt arī šeit :

Papildus informācija