Taisnīga atmaksa. Denacifikācija - kā vācieši pārapbedīja nacisma upurus

Interneta portālā “obozrevatel.com” ir publicēts krievu politologa Andreja Illarionova raksts “Denacifikācijas elements – kā vācieši apbedīja nacisma upurus”. Rakstā pievērsta uzmanība dažiem jautājumiem, kādā konkrētā veidā denacifikācija notika 40. gadu otrajā pusē Rietumu sabiedroto – ASV, Lielbritānijas un Francijas – okupācijas zonās Rietumvācijā. Denacifikācija ir pieminēta ne mazums, bet daudziem nav zināmas tās konkrētās procedūras un tas, ka denacifikācijas stingrākais izpausmes veids bija – nacisma upuru piespiedu pārapbedīšana kailām rokām. Kā nereti atzīmēts vēstures literatūrā – lai neviens vācietis nevarētu apgalvot, ka nepastāv pierādījumi par nacisma noziegumiem, ka šādu noziegumu nav un ka viņi par tiem neko nezina un ka neesot piedalījušies to veicināšanā…

1945.–1948. gadā par saistītiem ar nacismu Sabiedrotie saskaitīja 3,5 miljonus vāciešu, tomēr reālus sodus saņēma tikai vairāki desmiti tūkstošu. Vācu nācijai piespiedu kārtā bija jāiziet atveseļošanās process – denacifikācija. Sabiedrotie uzskatīja, ka vācieši ir jādziedē no nacisma slimības. Visi vācieši tika sadalīti vairākās grupās (labuma guvēji, atbalstītāji u.c.), un atkarībā no nodarījumu smaguma tika noteikti dažāda smaguma sodi. Bija jāatbild uz skrupulozu anketu, kas sastāvēja no 131 jautājuma. Tikai 1948. gada maija beigās triju Rietuvalstu okupācijas zonu militārās pārvaldes pārtrauca kontroli pār denacifikāciju un nodeva to vācu iestādēm.

Rakstam pievienotas vairākas fotogrāfijas no nacisma upuru pārapbedīšanas procesiem – tajās redzams viens no veidiem, kā vācieši dārgi maksāja par simpatizēšanu nacismam 1933.–1945. gadā.

Raksts krievu valodā pieejams šeit:

Papildus informācija