Tapusi jauna koncepcija Krievijas skolēniem „pareizās” vēstures apgūšanai

Krievijas izglītības un zinātnes ministrs Dmitrijs Ļivanovs paziņojis, ka vēstures pasniegšana kaimiņvalsts skolās pēc vienotas koncepcijas sāksies vēl pirms jauno Krievijas vēstures mācību grāmatu sērijas nākšanas klajā. Nupat intervijā Krievijas aģentūrai RIA-Novosti ministrs izteicies, ka jaunu mācību grāmatu sagatavošana varētu prasīt vēl pusotru gadu, kaut 2013. gada martā viņš savos izteikumos bija optimistiskāks, sakot, ka labu vēstures mācību grāmatu ir iespējams sagatavot gada laikā.

Saskaņā ar viena no koncepcijas autoriem, Zinātņu akadēmijas Krievijas vēstures institūta direktora Jurija Petrova teikto, skolēnos ir jāizveido iekšēja pārliecība, ka vēsture ir bijusi „tieši tāda”, un ir jārada iekšēja psiholoģiska barjera pret citādiem vēstures traktējumiem. Cits darba grupas loceklis - Maskavas Valsts universitātes Vēstures fakultātes dekāns Sergejs Karpovs piedāvājis „nebaidīties” un pasniegt skolās to viedokli, kas vislielākajā mērā atbilst Krievijas ģeopolitiskajām interesēm.

Krievijas vēstures pasniegšanas vienotā koncepcija tika izstrādāta pēc Krievijas prezidenta V. Putina paziņojuma 2013. gada 19. februārī par vēstures grāmatu unifikācijas nepieciešamību. Kad 1. jūlijā tika publicēts koncepcijas vēstures un kultūras standarts, sākās tā plašāka apspriešana. 1. novembrī koncepcija bija gatava un tika stādīta priekšā prezidentam. Tai tika pievienots diskutablo jautājumu saraksts, kurā minēts vairums PSRS un Krievijas līderu. Piemēram, J. Staļina personību piedāvāts aplūkot saistībā ar vienas partijas diktatūras un vienvadības nodibināšanu, nepieminot un neizvērtējot staļinisko represiju mērogus. PSRS vadītājus J. Staļinu, Ņ. Hruščovu un L. Brežņevu aicināts vērtēt vienīgi viņu veikto reformu kontekstā. B. Jeļcina laiku piedāvā skatīt kā 20. gs. 90. gadu „šoka terapiju”, bet Krievijas prezidentu V. Putina un V. Medvedeva laiku - kā „ekonomikas un politiskās sistēmas stabilizācijas periodu”.

Pašlaik Krievijā federālā līmenī izmanto 11 mācību grāmatu sērijas. Ministrs paskaidrojis, ka tikmēr, kamēr nebūs jauno mācību grāmatu, tiks izmantotas tikai tās līdzšinējo grāmatu sēriju grāmatas, kas atbilst vienotās koncepcijas prasībām. Koncepcijai atbilstoša Krievijas vēstures mācību programma tiks izstrādāta līdz jaunā mācību gada sākumam. Paredzēts, ka 2015. gadā vienotais valsts eksāmens vēstures priekšmetā jau sastāvēs no materiāliem, kas būs apkopoti, balstoties uz jauno koncepciju. Saskaņā ar aģentūras „Interfax” ziņām, šos materiālus Krievijas prezidents V. Putins pieprasījis izstrādāt līdz 2014./2015. mācību gada sākumam, izvirzot prasību, ka jaunajā mācību grāmatā nedrīkst būt „ideoloģiski atkritumi”. Šajā un nākamajā mācību gadā Krievijas vēstures skolotājiem (apmēram 600 000 pedagogu) būs jāiziet pāratestācija.

Krievijas vienotās vēstures koncepcijas izstrādes darba grupu vadīja Krievijas Valsts domes spīkers un Krievijas vēstures biedrības vadītājs Sergejs Nariškins, kura izglītība ir inženieris - radiomehāniķis un ekonomists. Grupas zinātniskais vadītājs bija Krievijas Zinātņu akadēmijas Vispārējās vēstures institūta direktors Anatolijs Čubarjans.

Plašāka informācija par Krievijas vienotās vēstures koncepcijas projektu pieejama šeit

Publikācijas par šo tēmu krievu valodā:

http://lenta.ru/articles/2013/09/26/hist/ 

http://lenta.ru/news/2013/06/11/episode/

http://lenta.ru/news/2014/01/16/history/

 

Papildus informācija