T. Snaiders: Putins „nacionalizē” Krievijas vēsturi tiktāl, ka tā zaudē jēgu

Ukrainas ziņu portāls „argumentua.com” ir publicējis no Ukrainas vēstures portāla krievu valodā pārtulkotu interviju ar Jēlas universitātes (ASV) vēstures profesoru Timotiju Snaideru, kurš specializējies Austrumeiropas un Centrāleiropas vēsturē un šajās dienās uzturas Kijevā, lai Ukrainas galvaspilsētā prezentētu savas pasaulē ievērību guvušās grāmatas „Bloodlands” („Asinszemes”) izdevumu krievu valodā (starp citu, latviešu valodā grāmatu 2013. g. izdeva apgāds „Jumava”). Intervijā viņš atbild uz jautājumiem par viņa izpratni par vēsturnieka misiju sabiedriskās domas veidošanā un par iepriekšminēto grāmatu, ko autors uzskata par nobeigtu darbu un negatavojas papildināt un pārstrādāt. T. Snaiders uzskata, ka viņa grāmata ir devusi iespēju vēstures interesentiem Rietumeiropā labāk izzināt un izprast Austrumeiropas vēstures norises 20. gadsimtā. Snaiders pievēršas arī jautājumam par pieaugošo vēstures politizāciju Krievijā.

Amerikāņu profesors norāda uz to, ka Krievijā vēsture tiek izmantota, lai monopolizētu morāli un patiesību – viņaprāt, tā ir vardarbība pret vēsturi – tā ir vēstures iznīcināšana. Vēl vairāk – Putins ne tikai cenšas pārskatīt vēsturi, viņš uzskata, ka vēsturi var izlabot. Viņš pieturas pie postmoderniska uzskata, ka var it kā atgriezties pagātnē un izlabot iepriekšējo PSRS vadītāju (Staļina, Hruščova u.c.) kļūdas. Atšķirībā no Staļina Putins, piemēram, uzskata, ka ukraiņu nācija vispār nepastāv. Snaiders pārstāv viedokli, ka vēsture ir vajadzīga kā aizsardzība pret šādu voluntāristisku un postmodernistisku pagātnes izpratni.

Zinātnieks iestājas pret vēstures jautājumu politizāciju un izmantošanu kā instrumentu jebkurā valstī. Tomēr viņš norāda, ka pasaulē šodien ir ļoti maz tādu valstu, kur minētā vēstures izmantošana (instrumentalizācija) ir tik radikāla kā mūsdienu Krievijā. Viņaprāt, „nacionālā faktora vēsturē” (acīmredzot, šādā nozīmē Snaiders lieto nacionalizācijas jēdzienu) tik radikālas uzsvēršanas gadījumā tā ir pat vēsturnieka profesijas iznīcināšana un var radīt sabiedrībā situāciju, ka neviens vairs netic vēsturei.

Snaiders pastāsta arī par saviem plāniem tuvākā nākotnē uzrakstīt grāmatu par vēstures koncepcijām, kādas tiek izmantotas Krievijas un Ukrainas konfliktā. Grāmatā viņš iecerējis paskaidrot, ko tas nozīmē – mēģināt pilnībā monopolizēt vēsturi, vai pilnībā monopolizēt labo un traktēt savu nāciju kā vēsturiski vienīgi pozitīvo, bet visas pārējās nācijas – kā draudīgas.

Plašāk raksts krievu valodā pieejams šeit: http://www.argumentua.com/stati/timoti-snaider-putin-natsionaliziruet-rossiiskuyu-istoriyu-do-takoi-stepeni-chto-ona-teryaet-s

Papildus informācija