Krievu vēsturnieks: 1991. gadā PSRS nesabruka līdz galam

ASV dzīvojošais krievu vēsturnieks Jurijs Felštinskis portālā “kasparov.ru” ir publicējis rakstu “Padomju Savienība 1991. gadā ne līdz galam sabruka”. Viņš polemizē par Krievijas šodienas ārpolitiku un izsaka savas prognozes par Krievijas attiecību perspektīvām ar Ukrainu un Baltkrieviju, taču vēstures jautājumu kontekstā pievērsīsim uzmanību viņa uzskatam par sabiedrības impērisko apziņu Krievijā un PSRS sabrukuma ietekmi uz šodienas Krieviju.

J. Feļštinskis pauž viedokli, ka Krievijas iedzīvotājos arī līdz 1991. gadam pastāvēja impēriskā padomiskā apziņa, tomēr šajā apziņā impēriskā bija mazāk nekā impēriskajā Krievijas apziņā pēc 1991. gada. Tas tāpēc, ka Padomju valdība vismaz uz papīra deklarēja visu tautu vienlīdzību. Pēc PSRS sabrukuma Krievijā radās jauna impēriskā apziņa. Kad KPFSR vietā tika izveidota Krievijas Federācija, tās sastāvā saglabājās autonomās republikas. Bijušās PSRS savienotās republikas kļuva par neatkarīgām valstīm. Autors uzskata, ka Baltkrievija nekad nav bijusi neatkarīga. (Šķiet, ka īsti precīzi teikts tas tomēr nav – 20. gs. 20. gadu sākumā īslaicīgi pastāvēja Baltkrievijas Tautas Republika, bet to iznīcināja boļševiki, kas toreiz bija ķērušies pie impērijas atjaunošanas padomju formā.) J. Feļštinskis uzskata, ka nākotnē vairākas KF autonomās republikas atdalīsies no Krievijas.

Autors uzstāda jautājumus – kāpēc Krievija karoja pret Čečeniju, Gruziju un Ukrainu? Kāpēc Krievijai ir svarīgi palikt impērijai? J. Feļštinskis domā, ka tas notiek tāpēc, ka Padomju Savienība 1991. gadā neesot līdz galam sabrukusi. Krievijas prezidents Putins uzskata, ka šodienas Krievijas visas nelaimes ir PSRS sabrukuma sekas. Feļštinskis uzskata, ka tieši otrādi – ka Krievijas visas problēmas ir PSRS un Krievijas Federācijas nepabeigta sabrukuma procesa rezultāts. 1991. gada augustā Krievijā pie varas it kā nāca demokrāti, bet viņus tūlīt aplenca Valsts drošības komitejas cilvēki. Tikai par 1991.-1999. gada periodu varot runāt kā par demokrātu mēģinājumu reformēt Krieviju un padarīt to par parastu demokrātisku valsti. Neskaitot šos 8-9 gadus, gandrīz visu savas vēstures daļu Krievija pastāv kā impērija – sākumā Krievijas impērija līdz 1917. gadam un pēc tam padomju impērija līdz 1991. gadam. 1999. gadā Krievija atgriezās impērijas apziņā. To izdarīt nebija grūti, jo neko citu kā vien impēriju Krievijas iedzīvotāji nebija redzējuši un nezināja…

Ar rakstu krievu valodā var iepazīties šeit:

Papildus informācija