Ko lielvalstis centās noklusēt Nirnbergas kara tribunālā

Portālā “argumentua.com” publicēts vēstures jautājumiem veltīts Oļega Šamas raksts “Nirnbergas tribunāls: procesa falsifikācijas”. Rakstam pievienotas vairākas fotogrāfijas. Šajā rakstā kārtējo reizi pievērsta uzmanība jautājumiem, kuru parādīšanās tiesas procesa laikā bija neizdevīga Apvienoto Nāciju koalīcijas uzvarētājām lielvalstīm – PSRS, Lielbritānijai un Francijai. Šos jautājumus centās noslēpt. Padomju Savienība oficiāli bija nacistiskās Vācijas sabiedrotā pusotru gadu. Raksts sniedz plašāku informāciju par tribunāla gaitu un lielvalstu centieniem novērst nepatīkamo faktu nākšanu klajā.

Francija un Lielbritānija nevēlējās tādu faktu nākšanu gaismā, kas ļāva Hitleram 1938. gadā sākt agresiju pret Čehoslovākiju. Visvairāk ko slēpt bija Padomju Savienībai. PSRS vēlējās noklusēt vairākus noziegumus: militāro sadarbību ar Vāciju un vācu karaspēka daļu apmācības PSRS teritorijā 20.-30. gados, “Molotova – Ribentropa pakta” noslēgšanu, piedalīšanos Polijas sadalīšanā kopā ar Vāciju 1939. gada septembrī, kas ļāva uzsākt Otro pasaules karu; PSRS draudzību un sabiedroto attiecības ar nacistisko Vāciju līdz 1941. gada jūnijam, PSRS agresiju pret Somiju un Somijas pilsētu bombardēšanu, Polijas virsnieku nošaušanu Katiņā. PSRS turpināja noklusēt šos noziegumus arī pēc tribunāla beigām, piemēram, no Nirnbergas tribunāla dokumentu 42 sējumiem Padomju Savienībā izdeva tikai 7 sējumus.

Starptautiskais kara noziedznieku tribunāls Nirnbergā izskatīja Vācijas Nacionālsociālistiskās strādnieku partijas plānus, noziegumus pret mieru, kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci. Procesā par noziedzīgām organizācijām atzina SS, SD, gestapo un nacistiskās partijas vadību. Par noziedzīgām organizācijām neatzina Trešā reiha Ministru kabinetu, ģenerālštābu un vērmahta augstāko pavēlniecību.

Tribunāla laikā PSRS neizdevās nodrošināt, ka neizskanētu Ribentropa liecības par PSRS – Vācijas līguma slepeno protokolu. Jaunais padomju prokurors N. Zorja, kuram neizdevās novērst šīs liecības, vēlāk tika atrasts miris. PSRS neizdevās pierādīt, ka Katiņas slepkavībās ir vainīga Vācija, toties izdevās panākt, ka slepkavību fakts neparādījās sprieduma tekstā. Rakstā minēts par R. Hesa mīklaino nāvi 1987. gadā. Apvienoto Nāciju koalīcijas lielvalstis tribunāla laikā pastāvēja uz to, ka tribunālā jāizskata tikai nacistiskās Vācijas noziegumi. Vēlāk šīs lielvalstis saņēma lielas reparācijas no karu zaudējušās Vācijas un tās sabiedrotajiem.

Raksts krievu valodā pieejams šeit:

Papildus informācija