8. marts sākās kā revolucionāri svētki

Krievijas vēsturnieks un politologs profesors Andrejs Zubovs publicējis rakstu, kurā pauž savu viedokli par Starptautiskās sieviešu dienas – 8. marta – vēsturisko izcelsmi un politisko pusi. Viņš iesāk ar atzinumu, ka 8. marts šķiet viens no vismazāk ideoloģizētajiem svētkiem, ko šodienas Krievija ir mantojusi no PSRS laikmeta. Tomēr, tāpat kā gadījumā ar citiem PSRS svētkiem, viss nav tik vienkārši. Ne jau velti arī 8. marts ir svētki tikai Krievijas Federācijā un vēl vairākās bijušās PSRS republikās, bet Eiropas bijušās sociālistiskās valstis ir atbrīvojušās no šiem svētkiem. No kurienes ir radusies šie svētku diena? Kāpēc revolucionārās dāmas izvēlējās tieši 8. martu?

Padomju Savienībā 8. marts kā svētku diena tika noteikta 1965. gadā, lai gan šī diena bija radusies 1910. gadā kā sieviešu proletariāta starptautiskās solidaritātes diena cīņā par sievietes politiskām un ekonomiskām tiesībām ar vīrieti. 1910. gadā Kopenhāgenā notika II starptautiskā sieviešu – sociālistu konference iedibināja šo dienu pēc revolucionāres Klāras Cetkinas priekšlikuma. Viņa uzrakstīja rakstu “8. marts – solis uz pasaules revolūciju”. Kopš 1913. gada šo dienu sāka atzīmēt arī revolucionāres Krievijā. Padomju Savienībā kā pamatojumu 8. marta izvēlei atsaucās uz 1911. gada 25. marta traģiskus notikumus ASV, kur šūšanas rūpnīcā ugunsgrēkā aizgāja bojā 146 cilvēki, galvenokārt sievietes. Īstenībā 1908. gada 8. martā Ņujorkā notika mītiņš par sieviešu vienlīdzību.

1921. gadā II Komunistiskā sieviešu konference nolēma svinēt Starptautisko sieviešu dienu 8. martā, pieminot sieviešu tekstilnieču piedalīšanos demonstrācijā Petrogradā 1917. gada 8. martā. Šī demonstrācija bija viens no notikumiem, kas aizsāka Februāra revolūciju Krievijā.

Tātad, saskaņā ar A. Zubova domām, 8. marta svinēšanas Krievijā patiesais atskaites punkts ir saistīts ar Februāra revolūcijas sākumu. Tieši no Februāra revolūcijas sāk savu ceļu “mīlestības un ziedu” svētki. Autors uzskata, ka Krievijā 8. marts tiek atzīmēts tāpēc, ka sievietes sāka revolūciju, kas pēc vairākiem mēnešiem likvidēja vēsturisko Krieviju un ievilka visas Krievijas tautas asiņainā neprātā, kuru līdz šim nav izdevies pārvarēt.

A.Zubovs raksta, ka, svinot 8. martu, tiek svinēts revolūcijas sākums un godinātas sievietes par to, ka viņas deva savu visai lielu ieguldījumu revolūcijā. Raksta noslēgumā profesors secina, ka svētku dienu “vienkārši tāpat” nemēdz būt un arī šai pavasara dienai ir ļoti konkrēta politiska saistība.

A.Zubova raksts pieejams šeit:

Papildus informācija