Latvijas vēstures mazās bibliotēkas atbalsta fonds izdevis Dr.hist. Ērika Jēkabsona grāmatu „Uzbrukums Padomju Savienības diplomātiskajiem kurjeriem pie Ikšķiles 1926.gada 5.ferbruārī”

1926.gada 5.februāra rītā Maskavas – Rīgas vilcienā, tam izbraucot no Ikšķiles stacijas, notika nežēlīgs bruņots uzbrukums diviem Padomju Savienības diplomātiskajiem kurjeriem.

Viens no viņiem, latvietis Teodors Nete, tika nogalināts. Pēc nāves viņa tēls kļuva par simbolu diplomātiskā kurjera varonībai. Dzelzceļa vagonā notikušajā apšaudē bojā gāja arī abi uzbrucēji – poļu tautības Lietuvas pilsoņi. Viņu nāves apstākļi tā arī netika pilnībā noskaidroti, atstājot vietu dažādām spekulācijām.

Uz izmeklēšanā nenoskaidrotajiem jautājumiem atbildes meklē grāmatas autors vēstures doktors Ēriks Jēkabsons.

Viņš ir izsekojis līdzi šim notikumam, galveno uzmanību pievēršot latvijas puses veiktajai plašajai, vairāk nekā gadu ilgušajai izmeklēšanai. Tā notika sadarbībā ar izmeklēšanas iestādēm Lietuvā un Padomju Savienībā, kā arī diplomātiskajām pārstāvniecībām Lietuvā, Polijā, Francijā un Vācijā. Tika nopratināti apmēram simts visdažādākā līmeņa liecinieku un sastādīti vairāki biezi izmeklēšanas materiālu sējumi.

Grāmatas autors ir vēstures doktors Ēriks Jēkabsons, Latvijas Universitātes asociētais profesors, vairāku Polijas universitāšu viesprofesors. Sarakstījis 15 grāmatas, 170 latvijā un ārvalstīs publicētus zinātniskos rakstus par 19. gadsimta beigu – 20. gadsimta Latvijas militāro un politisko vēsturi, poļu, lietuviešu, baltkrievu, ukraiņu nacionālo minoritāšu vēsturi Latvijā, Latvijas attiecībām starpkaru periodā ar Poliju, Lietuvu un citām reģiona valstīm un ASV.   

Izdevums finansēts no Eiropas Komisijas un Latvijas valdības noslēgtās Vadības partnerības līdzekļiem. Tā mērķis ir sabiedrības informēšana par Eiropas Savienību.

 

Papildus informācija