Vēstures zinātņu doktors brīdina par Krievijas ietekmes bīstamību

Vēstures zinātņu doktors, Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas kurators Ritvars Jansons intervijā "Neatkarīgajai Rīta Avīzei" norādījis uz Krievija mēģinājumiem gūt ietekmi Latvijā, izmantojot tā saucamās kultūras sakaru biedrības. Lielais informācijas apjoms no Krievijas ikdienu sekmē krievu skolu nevēlēšanos interesēties par patieso Latvijas vēsturi.

 

Vēsturnieks novērojis, ka no Krievijas puses mūsu valstij tiek uzspiests Lielā tēvijas kara koncepts. Krievu skolām tas tiek uzspiests arī ar Krievijas vēstniecības palīdzību. Piemēram, Daugavpilī skolēni veidoja projektus "Lielais tēvijas karš, un manas pārdomas par to", stāsta Jansons. Vēstures zinātņu doktors uzskata, ka šāda situācija saskaņā ar Latvijas izglītības standartiem ir pilnīgi nepieņemama, jo mums nav bijis nekāda Lielā tēvijas kara, bet gan Otrais pasaules karš, kurā tika ierauta Latvija. Intervijā Jansons uzsver, ka tie, kas atbrauca uz Latviju pēckara posmā, neieradās šeit kā Latvijas valstī, bet gan Padomju Savienības teritorijā, līdz ar to arī vēsture viņu skatījumā ir citāda. Tāpēc ļoti būtiski radīt valstiskuma izpratni, uzskata vēsturnieks.

Vēsturnieks pauž neizpratni, kāpēc nesen Latvijā iebraukt atļauts Krievijas polittehnologam Modestsam Koļerovam, atgādinot, ka Lietuvā, Igaunijā un Gruzijā Koļerovs iekļauts melnajā sarakstā. Jansons norāda, ka Koļerovs ilgu laiku bijis Krievijas Federācijas ārējo kultūras sakaru pārzinātājs, savukārt kultūras sakari gan PSRS, gan Krievijā izmantoti drošības iestādēm. Jansons vērš uzmanību uz faktu, ka Latvijas PSR Kultūras sakaru biedrība ar tautiešiem ārzemēs bija čekas filiāle un norāda, ka šī sistēma mūsdienu autoritārajā Krievijā nav mainījusies, ietekmes saglabāšana un vairošana notiek ar it kā kultūras organizāciju palīdzību.

Jansons norāda, ka Koļerova viesošanās Daugavpilī liecina - līdzīgi kā nacistu laikā, Latgale, pati to negribot, kalpo Latvijas šķelšanai. Pēc vēsturnieka domām, pašlaik Daugavpilī ir vislielākā Krievijas ideoloģiskā ietekme. Salīdzinot 1940.gadu un šodienu, pēc Jansona domām, ir iespējama Krievijas asa iejaukšanās Latvijas iekšpolitiskajā dzīvē. Valstij ir jābūt pilnīgā skaidrībā par spēkiem, kas gatavi izprovocēt masu nekārtības, brīdina vēsturnieks.

 

Papildus informācija