Publicēti Lietuvas PSR VDK pilsētu un rajonu darbinieku saraksti

Kā ziņo portāls delfi.lt, internetā pirmo reizi nopublicēti Lietuvas PSR Valsts drošības komitejas rajonu un pilsētu apakšvienību kadru saraksti, trešdien, 5.septembrī paziņojis Lietuvas genocīda un pretošanās izpētes centrs.

Interneta lapā „VDK darbība Lietuvā” publicēti 628 dokumenti, kas ataino VDK apakšvienību darbību Lietuvas pilsētās un rajonos, tās specifiku un aģentu sarakstus 20. gadsimta 90. gadu sākumā.

„Tagad ir informācija no visiem rajoniem. Šī informācija publicēta pirmo reizi,” sacījusi centra direktore Terēze Biruta Burauskaite.

„VDK struktūrā bija centrālais aparāts – materiālus mēs jau izvietojām atbilstīgi nodaļām, vadībai, dienestiem, tāpat bija apakšnodaļas pilsētās un rajonos. Tagad ir nopublicēti pilsētu un rajonu dokumenti,” viņa pastāstījusi.

Kopumā PSRS okupētajā Lietuvā darbojās piecas nodaļas lielajās pilsētās un 44 apakšnodaļas pilsētās un rajonos. To izvietojums atbilda Lietuvas teritoriāli administratīvajam iedalījumam.

T.B.Burauskaite atzīmējusi, ka viņa nevar pateikt precīzi, cik cilvēku kopā ir sarakstos, tomēr šis skaits ir mērāms simtos. Pēc BNS aprēķiniem, ir publicēti 53 Viļņā, apmēram 300 Kauņā un 58 – Klaipēdā strādājušo kadru līdzstrādnieku vārdi.

Kā tiek apstiprināts centra ziņojumā, pilsētu un rajonu apakšvienības cītīgi izpildīja Lietuvas PSR VDK funkcijas.

1954.–1967. gadā pilsētās un rajonos darbojās VDK izpildstruktūras, bet 1967. gadā pilsētās un rajonos tika izveidotas nodaļas. Vienīgi Viļņas pilsētas apakšvienība tika izveidota tikai 1981. gadā. Līdz tam laikam šī teritorija atradās Lietuvas PSR VDK centrālās apakšvienības pārziņā.

Papildus informācija