Ārlietu ministrija paudusi neizpratni par britu politiķu maldinošajiem izteikumiem

www.gulags.lv

Pēc LR Ārlietu ministrijas iniciatīvas 2009. gada 2. oktobrī notika ministrijas Valsts sekretāra Andra Teikmaņa tikšanās ar Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes vēstniecības Latvijā pilnvaroto lietvedi Entoniju Stouksu (Antony Stokes), lai norādītu, ka Latvijas Republikai nav pieņemami starptautiskajā presē izskanējušie britu politiķu maldinošie apgalvojumi par vienu no Latvijas valdības koalīcijas dalībniekiem un Otrā pasaules kara traģiskajiem notikumiem.

Konkrēto jautājumu 2010. gada 2. oktobrī uzrunājis arī Latvijas vēstnieks Londonā Eduards Stiprais, tiekoties ar Apvienotās Karalistes Ārlietu ministrijas pārstāvjiem.

Apvienotās Karalistes diplomātiem sniegta informācija par Latvijas teritorijā Otrā pasaules kara laikā piespiedu kārtā iesauktajiem karavīriem, vienlaikus atkārtoti uzsverot, ka Latvija ir vienmēr nosodījusi Otrā pasaules kara laikā izdarītos noziegumus.

Ārlietu ministrs Māris Riekstiņš pauž nožēlu, ka debates Apvienotās Karalistes partiju starpā ir pārsniegušas ne tikai Apvienotās Karalistes robežas, bet arī nonākušas pretrunā ar starptautiskajos spriedumos, tostarp, 1946. gada Nirnbergas tribunāla un 1950. gada ASV pārvietoto personu komisijas nolemto.

Lielbritānijā turpina saasināties politiskās kaislības, kuras izraisījušas Konservatīvās partijas attiecības ar Latvijas partiju “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (TB/LNNK), kurai atsevišķi britu politiķi piedēvējuši nacistu glorificēšanu.

Lielbritānijas ārlietu ministrs Deivids Milibends ceturtdien leiboristu ikgadējās konferences noslēgumā izvērta asu uzbrukumu torijiem, paziņojot, ka viņu šķebina konservatīvo Eiropas Parlamenta jaunie sabiedrotie, kas esot ekstrēmisti, vēsta britu laikraksti.Atkārtojot Lielbritānijas kreiso liberāldemokrātu pagājušajā nedēļā paustās apsūdzības, Milibends uzrunā pauda neapmierinātību ar toriju sabiedrotajiem TB/LNNK, kas katru gadu piedaloties “Latvijas “Waffen SS”" piemiņas pasākumos.

Viņš arī asi kritizēja konservatīvo partijas pārstāvja Erika Piklsa izteikumus, ka Latvijas partija TB/LNNK nesēro par nacistiem, bet gan par Latvijas karavīriem, kas krita Otrajā pasaules karā.

“Konservatīvo partijas priekšsēdētājs Ēriks Piklss bez kāda kauna paskaidroja, ka mums nevajadzētu uztraukties par viņu jaunajiem sabiedrotajiem, partiju “Tēvzemei un Brīvībai”, kas katru gadu piemin Latvijas “Waffen SS” ar gājienu kopā ar SS veterāniem, jo viņi tikai pildīja pavēles. Man no tā metas nelabi,” paziņoja Milibends.

Ministrs uzrunas noslēgumā konkurējošo partiju nodēvēja par “skolēnu saietu” un “nacionālo apkaunojumu”.

Milibenda izteikumi izraisījuši sašutuma vētru starp britu konservatīvajiem, nosodot Latvijas valdības aizskaršanu.

“Deivida Milibenda ķengāšanās ir apkaunojoša un demonstrē viņa nespēju pildīt savus ārlietu ministra pienākumus, lai aizstāvētu Lielbritānijas intereses. Viņš nav pārbaudījis faktus. Viņš tikko ir apvainojis Latvijas valdību, kuras koalīcijas partiju locekļi piedalījušies Latvijas karā kritušo piemiņas pasākumos,” sacīja toriju ēnu kabineta ārlietu ministrs Viljams Hāgs.

“Tāpēc vien, ka Latvija ir maza valsts, tas ārlietu ministram nedod tiesības lētas partijas intrigas likt priekšā nacionālajām interesēm,” norādīja Hāgs.

http://nekur.lv/archive/2009/10/00/588

Papildus informācija