PSRS „parādu grāmatas” sastādīšana Latvijā: 1987. – 2010.

Juris Prikulis, Dr.phil.

PSRS „parādu grāmatas” sastādīšana Latvijā: 1987. – 2010.

Anotācija analītiskam pārskatam

Jautājums par PSRS - Padomju Savienības nodarītajiem zaudējumiem Latvijai (tāpat arī Igaunijai un Lietuvai) laikā no 1940. gada līdz okupētājvalsts sabrukšanai ir bijis un arī pēc tam līdz pat mūsdienām ir aktuāls. Daudz publikāciju par cilvēku upuriem iznāca Rietumos ar trimdas organizāciju atbalstu. PSRS nodarījumi visas Latvijas sabiedrības īpašas uzmanības lokā nonāca vairāk nekā pirms diviem gadu desmitiem sakarā ar valstiskās neatkarības atgūšanas centienu uzbangojumu un jaunu attiecību veidošanas procesu ar PSRS un Krieviju.

Lasīt tālāk ...

PSRS ''parādu grāmatas'' tapšana Latvijā (1989-2011)

Juris Prikulis, Dr.phil., Baltijas - Ziemeļu pētījumu centrs

„PSRS parādu grāmatas" tapšana Latvijā (1987 – 2011)   

PSRS un tās satelītu vietā izveidojušos neatkarīgo valstu ekonomikas vēstures eksperti gan no bijušās padomju impērijas sastāvdaļām, gan citām valstīm neatlaidīgi – soli pa solim tiecas noskaidrot padomju komunistiskā režīma nodarītos zaudējumus un ir gandrīz vienprātīgi jautājumā par to, ka nepieciešams apkopot pagaidām vēl joprojām daudzviet fragmentārās ziņas kādā vienotā lielā pētījumā, ko nosacīti var dēvēt par “PSRS parādu grāmatu”, kas varētu būt reģionāla pēc savas struktūras. Jautājums par Padomju Savienības (PSRS) nodarīto zaudējumu konkrētiem apjomiem Latvijai (tāpat arī Igaunijai un Lietuvai) laikā no 1940. gada līdz okupētājvalsts sabrukšanai ir bijis un līdz pat mūsdienām ir visai aktuāls.

Lasīt tālāk ...

Izstāde Maskavā par Latvijas neatkarību

2011. gada 3. maijā Latvijas Republikas vēstniecība Krievijas Federācijā sadarbībā ar Krievijas Valsts publisko vēstures bibliotēku atklāja kopīgo izstādi "Latvija: ceļš uz neatkarību". Izstādē eksponēti Latvijas fotomākslinieka Ilmāra Znotiņa fotouzņēmumi par 20. gadsimta 80. gadu beigu norisēm Latvijā, kā arī Trešās atmodas gados Latvijā izdotā periodiskā prese. Informācija krievu valodā.

Lasīt tālāk ...

Feldmanis: okupācija, visticamāk, nebūs pirmā Latvijas-Krievijas vēsturnieku komisijas tēma

BNS
22. decembris 2010 16:39

Latvijas okupācija, visticamāk, nebūs pirmā tēma, ko vērtēs Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisija, pieļāva vēsturnieks Inesis Feldmanis, kurš izvirzīts par komisijas līdzpriekšsēdētāju.

Savukārt Krievijas interesēs varētu būt iepazīstināt Latvijas zinātniekus ar Krievijas izlūkdienesta materiāliem, kas apliecina, ka Rietumi nodeva Baltijas valstis jau pirms 1940.gada jūnija notikumiem. Vienlaikus Feldmanis piebilda, ka šie materiāli var būt apstrīdami.

Lasīt tālāk ...

Daudzu mīklu atrisinājumam vēl nav pienācis laiks

Guntars Laganovskis (portāls "Latvijas Vēstnesis")

2010. gada 2. februāris

Intervija

Katrs vēstures posms atstāj savu ietekmi uz nākamo. Arī Latvijas 20. gadsimta vēsture daudzu neatbildētu, neatbildamu, neērtu un smagu jautājumu veidā ietiecas šodienā. Mūsu vēstures skatuves un aizkulišu problēmās ielūkojas cilvēks, kura roka tuvākajā nākotnē būs uz mūsu valsts vēstures izpētes un tās problēmu argumentācijas stūresrata. Intervijā portālam LV.LV jaunievēlētais Latvijas Vēsturnieku komisijas priekšsēdētājs INESIS FELDMANIS.

Lasīt tālāk ...

Papildus informācija